Główna treść strony Aktualności - Kafle

Dzień Szalonego Wózkowicza w Jadwisinie

30 października 2018r. w Szkole Podstawowej im. Jerzego Szaniawskiego w Jadwisinie w ramach edukacji włączającej na rzecz osób niepełnosprawnych uczniowie klas I-VIII uczestniczyli w warsztatach pt. „Kaleka czy COOL-awy” przeprowadzonych przez Fundację Towarzystwo Przyjaciół Szalonego Wózkowicza.

            Celem przeprowadzenia warsztatów było inicjowanie i wspieranie działań w zakresie zmiany wizerunku osób z niepełnosprawnością, przeciwdziałanie ich dyskryminacji oraz kształtowanie postaw prospołecznych w zakresie uwrażliwiania dzieci
i młodzieży na niesienie pomocy niepełnosprawnym.

            Zajęcia poprowadzone przez osobę niepełnosprawną- Pana Marka Sołtysa- prezesa fundacji oraz jego przyjaciół pozwoliły realnie spojrzeć na problem niepełnosprawności i niejako się z nim oswoić. Uczniowie przekonali się, że ludzie na wózku inwalidzkim mogą doskonale funkcjonować w społeczeństwie. Wcielając się w rolę osoby niepełnosprawnej i jego asystenta, uczyli się wzajemnego porozumiewania się, odczytywania potrzeb oraz pokonywania barier architektonicznych napotykanych na co dzień w otaczającej przestrzeni.
Największą jednak atrakcją był pokaz w wykonaniu asystenta osoby niepełnosprawnej- psa Spajka Wiktora, który zademonstrował zebranym wiele niezwykłych umiejętności polegających na pomocy osobie niepełnosprawnej w wykonaniu prostych codziennych czynności.

            Dzięki obejrzeniu scenek dramowych, filmików, pokazów oraz czynnemu uczestnictwu w ćwiczeniach, uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że niepełnosprawność nie stanowi problemu w funkcjonowaniu w społeczeństwie. Poznali sylwetki wielu niepełnosprawnych ludzi, którzy osiągnęli wielkie sukcesy w życiu prywatnym i zawodowym. Zmierzyli się z problemami osób niepełnosprawnych, uczyli się odpowiedniego reagowania na ich potrzeby oraz poznali różne formy udzielania im pomocy.

            Mamy nadzieję, że ten dzień na długo zostanie w pamięci naszych uczniów i uwrażliwi ich na otwartość oraz chęć niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym. A hasło przewodnie Dnia Szalonego Wózkowicza: Eliminujmy bariery, przełamujmy stereotypy, pomagajmy w codziennym funkcjonowaniu niepełnosprawnym, aby każdy z nas czuł się szczęśliwy i cieszył się życiem, zagości na stałe w umyśle każdego młodego człowieka, który w przyszłości może uczynić świat równym i piękniejszym.

wstecz

Powrót do topu strony