Główna treść strony 2021 rok

„Aktywnie i zdrowo”

      W trosce o zdrowie i kondycję młodych mieszkańców Serocka, Miasto i Gmina Serock we współpracy ze szkołami podstawowymi prowadzi programy i działania, które dostarczają dodatkowej aktywności fizycznej oraz mają kształtować zdrowe nawyki żywieniowe.

      Od 13 września 2021r. został wznowiony program powszechnej nauki pływania „Umiem pływać”. Program będzie trwał od września do grudnia 2021r., utworzonych zostało 8 grup zajęciowych z czterech szkół podstawowych prowadzonych przez Miasto i Gminę Serock. Programem zostali objęci uczniowie klas trzecich, którzy do tej pory nie uczestniczyli w programie. Wszyscy uczestnicy będą dowożeni na basen w hotelu „Warszawianka” w Jachrance. Każda grupa zrealizuje 20 godzin zajęć, podczas których dzieci oswoją się z wodą, nauczą się podstawowych technik pływackich i udoskonalą nabyte już umiejętności. Ćwiczenia w wodzie to jeden ze sposobów zapobiegania otyłości i korygowania wad postawy. To zdrowy i aktywny styl życia, który poprawia sprawność i koordynację ruchową. 

W tym roku szkolnym po raz pierwszy został uruchomiony nowy program - zajęcia sportowe z elementami gimnastyki korekcyjno – kompensacyjnej „Gimnastyka w gminie Serock 2021”. Program zajęć realizowany jest we wszystkich szkołach podstawowych od września do grudnia 2021r. Ćwiczenia zorganizowane są w szkołach, w grupach maksymalnie 18 osobowych, łącznie utworzono 8 grup. Program ma odpowiadać na potrzeby uczniów, zgłoszone przez dyrektorów szkół podstawowych. W programie tym biorą udział dzieci z klas najmłodszych, u których stwierdzono wady postawy. Program „Gimnastyka w gminie Serock 2021” zawiera m.in. treści propagujące sportową postawę wśród uczniów, ćwiczenia ogólnorozwojowe, ćwiczenia korygujące istniejące wady postawy oraz naukę utrzymywania prawidłowej postawy ciała. W rezultacie ma to przyczynić się do zapobiegania nadwadze i otyłości wśród dzieci, a także do promocji zdrowego stylu życia.

    Oprócz aktywności fizycznej ważne są również prawidłowe nawyki żywieniowe. W związku z tym, od 4 października 2021r. w szkołach podstawowych prowadzonych przez Miasto i Gminę Serock, uczniowie klas I-V będą brali udział w unijnym programie „Program dla szkół”, który ma na celu promowanie wśród dzieci zdrowej diety, bogatej w owoce i warzywa oraz produkty mleczne. Dzieci będą otrzymywać bezpłatną porcję produktu owocowego albo warzywnego lub mlecznego przez 10-12 wybranych tygodni w semestrze. Każde dziecko uczestniczące w programie będzie otrzymywać m.in. jabłka, gruszki, śliwki, soki owocowe, marchewki, rzodkiewki, kalarepę, pomidorki, a także mleko białe, serki twarogowe, jogurty i kefiry naturalne. Celem „Programu dla szkół” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci, poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe. W placówkach oświatowych zostali wyznaczeni koordynatorzy, którzy będą czuwali nad prawidłowym funkcjonowaniem programu „Program dla szkół”.

Pomimo trwającej modernizacji kuchni oraz stołówki szkolnej żywienie uczniów Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Serocku od dnia 06.09.2021r. odbywa się, bez zakłóceń, w formie cateringu (jednodaniowy gorący posiłek z napojem), z którego korzysta 227 uczniów.

                                                                                                                                                                           ZOSiP

wstecz