Główna treść strony Aktualności do 2018 roku

Istotne zmiany w oświacie od roku szkolnego 2016/2017

Obowiązkiem szkolnym będą objęte dzieci od siódmego roku życia. Rodzice dziecka siedmioletniego mają obowiązek zapisania dziecka do klasy pierwszej szkoły podstawowej.

Rodzice dziecka 6-letnie mają  prawo zapisania dziecka do klasy pierwszej  szkoły podstawowej, o ile korzystało z wychowania przedszkolnego w roku szkolnym poprzedzającym rok szkolny, w którym ma rozpocząć naukę w szkole.

Jeżeli dziecko 6-letnie nie uczęszczało do przedszkola, rodzice również będą mogli zapisać je do pierwszej klasy. W takim przypadku niezbędna będzie opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej o możliwości rozpoczęcia nauki w szkole podstawowej.

Szkoły podstawowe prowadzone przez Miasto i Gminę Serock mają doświadczenie w pracy z najmłodszymi uczniami  i są przygotowane do przyjęcia  dzieci 6-letnich do oddziałów przedszkolnych w Szkołach Podstawowych oraz  klas pierwszych.

Oddział przedszkolny w szkole podstawowej realizuje podstawę programową wychowania przedszkolnego.

Pracuje bez przerw świątecznych oraz ferii zimowych i letnich, w godzinach określonych potrzebami rodziców.

Dzieci prowadzi jeden lub dwóch nauczycieli w zależności od czasu pracy oddziału. Nauczyciele towarzyszą dziecku podczas pobytu w oddziale, w tym w stołówce szkolnej.

W ramach podstawy programowej wychowania przedszkolnego dziecko poznaje język obcy nowożytny w wymiarze dwóch  zajęć tygodniowo.

Za czas pobytu w oddziale przedszkolnym ponad 5 godzin dziennie rodzic ponosi opłatę 1 zł za godzinę. Wszystkie szkoły posiadają wyposażenie i pomoce dydaktyczne dla 6-latków w oddziałach przedszkolnych. 

 Dzieci 6-letnie w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych będą kontynuować  wychowanie przedszkolne w warunkach szkoły, ale na zasadach przedszkolnych.

W klasie pierwszej  szkoły podstawowej  dzieci mają zorganizowane  zajęcia stosownie do ich potrzeb i możliwości, nauczyciele  pracują różnorodnymi metodami dostosowanymi do tempa pracy każdego dziecka, kadra pedagogiczna była  przygotowywana do pracy z dziećmi 6-letnimi.

Sale lekcyjne są przyjaźnie urządzone i wyposażone, pozwalające na swobodną zabawę. Szkoły posiadają place zabaw oraz sprzęt z programu „ Radosna Szkoła’ a także zaplecze sanitarne zostało dostosowane dla najmłodszych dzieci.

Dzieci uczą się języka obcego nowożytnego w wymiarze dwóch zajęć lekcyjnych tygodniowo oraz mają zajęcia komputerowe,  otrzymują bezpłatne podręczniki oraz materiały edukacyjne i ćwiczenia.

Po zajęciach dzieci  mogą korzystać ze świetlicy szkolnej w grupach zainteresowań zbliżonych wiekowo;  godziny pracy świetlic szkolnych dostosowane są  do potrzeb rodziców.

W każdej szkole uczeń może korzystać z posiłków: obiadu, drugiego śniadania – spożywanego w swojej grupie klasowej w obecności nauczyciela

Warto zaznaczyć, ze w roku szkolnym 2016/2017 spodziewamy się mniejszej liczby uczniów w klasach pierwszych, gdyż do klas pierwszych przyjdą tylko dzieci 7-letnie z odroczonym obowiązkiem szkolnym oraz te 6-latki, których rodzice podejmą taka decyzję,  stąd klas będzie mniej niż w poprzednich latach  i prawdopodobnie będą mniej liczne, a możliwości szkół duże, także przy wyborze szkoły w przyszłości.

Ponadto  dzieci  urodzone  w 2009r., które w roku szkolnym 2015/2016 rozpoczęły naukę w klasie pierwszej będą mogły na wniosek rodziców kontynuować naukę w klasie pierwszej  w roku szkolnym 2016/2017. Rodzic musi złożyć stosowny wniosek do dyrektora szkoły do 31 marca 2016r. Dzieci  urodzone w I połowie 2008r, które w roku szkolnym 2015/2016 chodzą do klasy II szkoły podstawowej na wniosek rodziców, złożony do 31 marca 2016r, będą mogły w roku szkolnym 2016/2017 kontynuować naukę w klasie II.

wstecz